KEMET C0603C272K5RACTU
C0603C272K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C272K5RACTU
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C272K5RACTU.pdf
Availability of C0603C272K5RACTU
QUANTITY
C0603C272K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C272K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C272K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C272K5RACTU
Related LinksC0603C27, C0603C272K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C272K5RACTU Details Description
Related parts for C0603C272K5RACTU
BOX ABS/PC 11.02"L X 7.49"W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MANUAL PRESS TOOL KIT FOR 87568 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
ULTRA-LOCK M12 DBL-END M-M 5M datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
Connector Header 43 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf