KEMET C0603C273M4RACTU
C0603C273M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C273M4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C273M4RACTU.pdf
Availability of C0603C273M4RACTU
QUANTITY
C0603C273M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C273M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C273M4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C273M4RACTU
Related LinksC0603C27, C0603C273M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C273M4RACTU Details Description
Related parts for C0603C273M4RACTU
CONN HEADER 50POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC MPU I960 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 32K OHM 9SIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf