KEMET C0603C300K5GACTU
C0603C300K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C300K5GACTU
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C300K5GACTU.pdf
Availability of C0603C300K5GACTU
QUANTITY
C0603C300K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C300K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C300K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C300K5GACTU
Related LinksC0603C30, C0603C300K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C300K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C300K5GACTU
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A PLUS220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 75W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf