KEMET C0603C331F8GACTU
C0603C331F8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C331F8GACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C331F8GACTU.pdf
Availability of C0603C331F8GACTU
QUANTITY
C0603C331F8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C331F8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C331F8GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C331F8GACTU
Related LinksC0603C33, C0603C331F8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C331F8GACTU Details Description
Related parts for C0603C331F8GACTU
RES SMD 422 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
PARTITION 1X50MM SAK2.5/35 PA BL datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 50POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf