KEMET C0603C331G5GACTU
C0603C331G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C331G5GACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C331G5GACTU.pdf
Availability of C0603C331G5GACTU
QUANTITY
C0603C331G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C331G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C331G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C331G5GACTU
Related LinksC0603C33, C0603C331G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C331G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C331G5GACTU
IDC CABLE - MPL64K/MC64G/X datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SW DUAL CMOS SPST N/C 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf