KEMET C0603C332J4RACTU
C0603C332J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C332J4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C332J4RACTU.pdf
Availability of C0603C332J4RACTU
QUANTITY
C0603C332J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C332J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C332J4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C332J4RACTU
Related LinksC0603C33, C0603C332J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C332J4RACTU Details Description
Related parts for C0603C332J4RACTU
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 308MA 1.7 OHM datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR GAUGE 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf