KEMET C0603C333M3RACTU
C0603C333M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C333M3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C333M3RACTU.pdf
Availability of C0603C333M3RACTU
QUANTITY
C0603C333M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C333M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C333M3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C333M3RACTU
Related LinksC0603C33, C0603C333M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C333M3RACTU Details Description
Related parts for C0603C333M3RACTU
CONN RING 16-22 AWG #8 RED PIDG datasheet.pdf
LAMP CCFL 663V 2.0 X 305MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 170MA 2.3 OHM datasheet.pdf
GDT 350V 20KA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 ANALOG datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.5V 4-USP datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 12V datasheet.pdf