KEMET C0603C394M9RACTU
C0603C394M9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C394M9RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C394M9RACTU.pdf
Availability of C0603C394M9RACTU
QUANTITY
C0603C394M9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C394M9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C394M9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C394M9RACTU
Related LinksC0603C39, C0603C394M9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C394M9RACTU Details Description
Related parts for C0603C394M9RACTU
FIXED IND 56UH 152MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN GRN PVC FREE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
DRILL/TAP M10 X 1.50 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf