KEMET C0603C430F5GACTU
C0603C430F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C430F5GACTU
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C430F5GACTU.pdf
Availability of C0603C430F5GACTU
QUANTITY
C0603C430F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C430F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C430F5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C430F5GACTU
Related LinksC0603C43, C0603C430F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C430F5GACTU Details Description
Related parts for C0603C430F5GACTU
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 50MA 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 14SOIC datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LAMP NEON RED 125V SLDR TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf