KEMET C0603C430G2GACTU
C0603C430G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C430G2GACTU
Brief Description
CAP CER 43PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C430G2GACTU.pdf
Availability of C0603C430G2GACTU
QUANTITY
C0603C430G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C430G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C430G2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C430G2GACTU
Related LinksC0603C43, C0603C430G2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C430G2GACTU Details Description
Related parts for C0603C430G2GACTU
BANANA JACK PNL MT SET/2 RED/BLK datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
10/HDR/LP/STR datasheet.pdf
CIRCUIT MODULE W/HOUSING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf