KEMET C0603C430J5GALTU
C0603C430J5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C430J5GALTU
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C430J5GALTU.pdf
Availability of C0603C430J5GALTU
QUANTITY
C0603C430J5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C430J5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C430J5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)