KEMET C0603C431G5GACTU
C0603C431G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C431G5GACTU
Brief Description
CAP CER 430PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C431G5GACTU.pdf
Availability of C0603C431G5GACTU
QUANTITY
C0603C431G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C431G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C431G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C431G5GACTU
Related LinksC0603C43, C0603C431G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C431G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C431G5GACTU
RES SMD 560K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 11POS datasheet.pdf
RES 380 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf