KEMET C0603C431G5GACTU
C0603C431G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C431G5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 430PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C431G5GACTU.pdf
Availability of C0603C431G5GACTU
QUANTITY
C0603C431G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C431G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C431G5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C431G5GACTU
Related LinksC0603C43, C0603C431G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C431G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C431G5GACTU
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC AMP LIMIT 200MBPS 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 110MA 29.9 OHM TH datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf