KEMET C0603C470F3GACTU
C0603C470F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470F3GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470F3GACTU.pdf
Availability of C0603C470F3GACTU
QUANTITY
C0603C470F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470F3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470F3GACTU
Related LinksC0603C47, C0603C470F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470F3GACTU Details Description
Related parts for C0603C470F3GACTU
SWITCH SLIDE 4P3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ RED 660NM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 1450W 40A 55ST1 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 3POS SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf