KEMET C0603C470G3GACTU
C0603C470G3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470G3GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470G3GACTU.pdf
Availability of C0603C470G3GACTU
QUANTITY
C0603C470G3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470G3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470G3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470G3GACTU
Related LinksC0603C47, C0603C470G3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470G3GACTU Details Description
Related parts for C0603C470G3GACTU
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 5% RAD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT FLANGE 1AMP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf