KEMET C0603C470K1GACTU
C0603C470K1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470K1GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470K1GACTU.pdf
Availability of C0603C470K1GACTU
QUANTITY
C0603C470K1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470K1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470K1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470K1GACTU
Related LinksC0603C47, C0603C470K1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470K1GACTU Details Description
Related parts for C0603C470K1GACTU
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 100NS 56SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 10A TO3P datasheet.pdf
IGBT 900V 47A 160W ISOPLUS247 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
FUSE 60A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
500 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf