KEMET C0603C470K5GACTU
C0603C470K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470K5GACTU.pdf
Availability of C0603C470K5GACTU
QUANTITY
C0603C470K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470K5GACTU
Related LinksC0603C47, C0603C470K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C470K5GACTU
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf