KEMET C0603C472M5RACTU
C0603C472M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C472M5RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C472M5RACTU.pdf
Availability of C0603C472M5RACTU
QUANTITY
C0603C472M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C472M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C472M5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C472M5RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C472M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C472M5RACTU Details Description
Related parts for C0603C472M5RACTU
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 480VAC ISO QC datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .100 30GOLD datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf