KEMET C0603C473J3RACAUTO
C0603C473J3RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C473J3RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C473J3RACAUTO.pdf
Availability of C0603C473J3RACAUTO
QUANTITY
C0603C473J3RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C473J3RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C473J3RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C473J3RACAUTO
Related LinksC0603C473, C0603C473J3RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C473J3RACAUTO Details Description
Related parts for C0603C473J3RACAUTO
DC/DC CONVERTER 1.8V 5W datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT SYNC ECL 32LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf