KEMET C0603C473K1RACTU
C0603C473K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C473K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C473K1RACTU.pdf
Availability of C0603C473K1RACTU
QUANTITY
C0603C473K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C473K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C473K1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C473K1RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C473K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C473K1RACTU Details Description
Related parts for C0603C473K1RACTU
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
APPLICATOR FOR H2XSR datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD923 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1800 OHM 200MA 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf