KEMET C0603C473K3RACTU
C0603C473K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C473K3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C473K3RACTU.pdf
Availability of C0603C473K3RACTU
QUANTITY
C0603C473K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C473K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C473K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C473K3RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C473K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C473K3RACTU Details Description
Related parts for C0603C473K3RACTU
MODULE POWER ENTRY FLANGE 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf