KEMET C0603C474K4RACTU
C0603C474K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C474K4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C474K4RACTU.pdf
Availability of C0603C474K4RACTU
QUANTITY
C0603C474K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C474K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C474K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C474K4RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C474K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C474K4RACTU Details Description
Related parts for C0603C474K4RACTU
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
PLUG AUTO PWR BLACK W/LED 13' datasheet.pdf
RES SMD 21.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 62.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RECEIVER datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf