KEMET C0603C474M9RACTU
C0603C474M9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C474M9RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C474M9RACTU.pdf
Availability of C0603C474M9RACTU
QUANTITY
C0603C474M9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C474M9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C474M9RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C474M9RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C474M9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C474M9RACTU Details Description
Related parts for C0603C474M9RACTU
MODULE POWER 60A 800V 3PH BRIDGE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 115V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 3ACP+0P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 29POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf