KEMET C0603C475M8PACTU
C0603C475M8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C475M8PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C475M8PACTU.pdf
Availability of C0603C475M8PACTU
QUANTITY
C0603C475M8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C475M8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C475M8PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C475M8PACTU
Related LinksC0603C47, C0603C475M8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C475M8PACTU Details Description
Related parts for C0603C475M8PACTU
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GE RETRO RS-232 DEVICENET CIM datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf