KEMET C0603C560F4GACTU
C0603C560F4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560F4GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560F4GACTU.pdf
Availability of C0603C560F4GACTU
QUANTITY
C0603C560F4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560F4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560F4GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560F4GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C560F4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560F4GACTU Details Description
Related parts for C0603C560F4GACTU
RES SMD 324 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 20SEC 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf