KEMET C0603C560J5GACTU
C0603C560J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560J5GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560J5GACTU.pdf
Availability of C0603C560J5GACTU
QUANTITY
C0603C560J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560J5GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C560J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560J5GACTU Details Description
Related parts for C0603C560J5GACTU
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
COAXIAL CABLE datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf