KEMET C0603C560J5GALTU
C0603C560J5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560J5GALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560J5GALTU.pdf
Availability of C0603C560J5GALTU
QUANTITY
C0603C560J5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560J5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560J5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560J5GALTU
Related LinksC0603C56, C0603C560J5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560J5GALTU Details Description
Related parts for C0603C560J5GALTU
RES 1.25K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf