KEMET C0603C682J3RALTU
C0603C682J3RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C682J3RALTU
Brief Description
CAP CER 6800PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C682J3RALTU.pdf
Availability of C0603C682J3RALTU
QUANTITY
C0603C682J3RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C682J3RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C682J3RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C682J3RALTU
Related LinksC0603C68, C0603C682J3RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C682J3RALTU Details Description
Related parts for C0603C682J3RALTU
CAP FILM 0.68UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .05 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 2X5MM RECT T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 7.6UH 6.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf