KEMET C0603C683M3VACTU
C0603C683M3VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C683M3VACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V Y5V 0603
Datasheet Download
C0603C683M3VACTU.pdf
Availability of C0603C683M3VACTU
QUANTITY
C0603C683M3VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C683M3VACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C683M3VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C683M3VACTU
Related LinksC0603C68, C0603C683M3VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C683M3VACTU Details Description
Related parts for C0603C683M3VACTU
CAP CER 3900PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 4P-4P/4P F-F/M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
6 P RS 2 SM(40 KM)SCF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf