KEMET C0603C820F2GACTU
C0603C820F2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C820F2GACTU
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C820F2GACTU.pdf
Availability of C0603C820F2GACTU
QUANTITY
C0603C820F2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C820F2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C820F2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C820F2GACTU
Related LinksC0603C82, C0603C820F2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C820F2GACTU Details Description
Related parts for C0603C820F2GACTU
CABLE 6COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 50MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 7POS datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM GLASS RAD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER LOW POWER 6XSON datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 50W TO204AD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.5A 57 MOHM TH datasheet.pdf