KEMET C0603C821G1GACTU
C0603C821G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C821G1GACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C821G1GACTU.pdf
Availability of C0603C821G1GACTU
QUANTITY
C0603C821G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C821G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C821G1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C821G1GACTU
Related LinksC0603C82, C0603C821G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C821G1GACTU Details Description
Related parts for C0603C821G1GACTU
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5M OHM 10% 50W datasheet.pdf
IC TRANSCEIVERS MSDL 63-VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 290VC SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf