KEMET C0603C822K8RACTU
C0603C822K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C822K8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C822K8RACTU.pdf
Availability of C0603C822K8RACTU
QUANTITY
C0603C822K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C822K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C822K8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C822K8RACTU
Related LinksC0603C82, C0603C822K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C822K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C822K8RACTU
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
AM63190T103 UPPER SHEARING PLATE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
ANT TUF DUCK datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 57mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 108POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V 2.0MAH W/TAB datasheet.pdf