TDK Corporation C0603JB0J104K030BC
C0603JB0J104K030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603JB0J104K030BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V JB 0201
Datasheet Download
C0603JB0J104K030BC.pdf
Availability of C0603JB0J104K030BC
QUANTITY
C0603JB0J104K030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603JB0J104K030BC
Internal Part NumberEIS-C0603JB0J104K030BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603JB0J104K030BC
Related LinksC0603JB0J, C0603JB0J104K030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603JB0J104K030BC Details Description
Related parts for C0603JB0J104K030BC
RES SMD 3.9K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL TRANS OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 1.8V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V DL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG 1000' datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7.11MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf