TDK Corporation C0603JB0J104K030BC
C0603JB0J104K030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603JB0J104K030BC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V JB 0201
Datasheet Download
C0603JB0J104K030BC.pdf
Availability of C0603JB0J104K030BC
QUANTITY
C0603JB0J104K030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603JB0J104K030BC
Internal Part NumberEIS-C0603JB0J104K030BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603JB0J104K030BC
Related LinksC0603JB0J, C0603JB0J104K030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603JB0J104K030BC Details Description
Related parts for C0603JB0J104K030BC
FIXED IND 22UH 229MA 2.28 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 750MA SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 475MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
DSUB 2WK2 F SOD CLIN G50 ZINC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS datasheet.pdf