TDK Corporation C0603JB0J683K030BC
C0603JB0J683K030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603JB0J683K030BC
Brief Description
CAP CER 0.068UF 6.3V JB 0201
Datasheet Download
C0603JB0J683K030BC.pdf
Availability of C0603JB0J683K030BC
QUANTITY
C0603JB0J683K030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603JB0J683K030BC
Internal Part NumberEIS-C0603JB0J683K030BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603JB0J683K030BC
Related LinksC0603JB0J, C0603JB0J683K030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603JB0J683K030BC Details Description
Related parts for C0603JB0J683K030BC
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 20POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf