KEMET C0603S221K5RACTU
C0603S221K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603S221K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603S221K5RACTU.pdf
Availability of C0603S221K5RACTU
QUANTITY
C0603S221K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603S221K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603S221K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603S221K5RACTU
Related LinksC0603S22, C0603S221K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603S221K5RACTU Details Description
Related parts for C0603S221K5RACTU
CONN HEADER 62POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SKT datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN LOCKWASHER FOR S SERIES datasheet.pdf
RES 111.67 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X2 datasheet.pdf
Crystal 10.7477MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf