KEMET C0603W332KCRAC7867
C0603W332KCRAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0603W332KCRAC7867
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 500V X7R 0603
Datasheet Download
C0603W332KCRAC7867.pdf
Availability of C0603W332KCRAC7867
QUANTITY
C0603W332KCRAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603W332KCRAC7867
Internal Part NumberEIS-C0603W332KCRAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603W332KCRAC7867
Related LinksC0603W332, C0603W332KCRAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0603W332KCRAC7867 Details Description
Related parts for C0603W332KCRAC7867
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TERM ADAPTR .187/.250 DBL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 7 DB datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO-214A datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
FEP HI VOLT #22 20KV 100 FT GN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf