KEMET C0603X103J3GACTU
C0603X103J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603X103J3GACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603X103J3GACTU.pdf
Availability of C0603X103J3GACTU
QUANTITY
C0603X103J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X103J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603X103J3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X103J3GACTU
Related LinksC0603X10, C0603X103J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603X103J3GACTU Details Description
Related parts for C0603X103J3GACTU
TERM DISTRIBUTION WM BEIGE datasheet.pdf
SSD 8GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SIGATE INVERTER HS XSON8U datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf