TDK Corporation C0603X5R0J154M030BB
C0603X5R0J154M030BB picture photo
Mfg. Part Number
C0603X5R0J154M030BB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
C0603X5R0J154M030BB.pdf
Availability of C0603X5R0J154M030BB
QUANTITY
C0603X5R0J154M030BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X5R0J154M030BB
Internal Part NumberEIS-C0603X5R0J154M030BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X5R0J154M030BB
Related LinksC0603X5R0, C0603X5R0J154M030BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X5R0J154M030BB Details Description
Related parts for C0603X5R0J154M030BB
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC BUFFER DL N-INV OP/DR 6ULLGA datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 250 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12MM VERT 15PPR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf