TDK Corporation C0603X5R0J223M030BC
C0603X5R0J223M030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X5R0J223M030BC
Brief Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
C0603X5R0J223M030BC.pdf
Availability of C0603X5R0J223M030BC
QUANTITY
C0603X5R0J223M030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X5R0J223M030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X5R0J223M030BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X5R0J223M030BC
Related LinksC0603X5R0, C0603X5R0J223M030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X5R0J223M030BC Details Description
Related parts for C0603X5R0J223M030BC
SENS ACCLRMTR 50G TEMP COMP datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESSURE +/-.5 DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
530 KHZ 1CH CONTRLLR RS232/485 datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf