TDK Corporation C0603X5R1H101M
C0603X5R1H101M picture photo
Mfg. Part Number
C0603X5R1H101M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X5R 0201
Datasheet Download
C0603X5R1H101M.pdf
Availability of C0603X5R1H101M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603X5R1H101M Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X5R1H101M
Internal Part NumberEIS-C0603X5R1H101M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X5R1H101M
Related LinksC0603X5, C0603X5R1H101M Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X5R1H101M Details Description
Related parts for C0603X5R1H101M
JUMPER-H1506TR/A2015B/H1504TR10" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST/CMOS 16DIP datasheet.pdf
12CKT PICOFLEX 80MM LONG datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 0.075UF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf