TDK Corporation C0603X5R1H101M
C0603X5R1H101M picture photo
Mfg. Part Number
C0603X5R1H101M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X5R 0201
Datasheet Download
C0603X5R1H101M.pdf
Availability of C0603X5R1H101M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603X5R1H101M Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X5R1H101M
Internal Part NumberEIS-C0603X5R1H101M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X5R1H101M
Related LinksC0603X5, C0603X5R1H101M Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X5R1H101M Details Description
Related parts for C0603X5R1H101M
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4BESOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 230VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES 800K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf