TDK Corporation C0603X6S0J154M030BC
C0603X6S0J154M030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S0J154M030BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S0J154M030BC.pdf
Availability of C0603X6S0J154M030BC
QUANTITY
C0603X6S0J154M030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S0J154M030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X6S0J154M030BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S0J154M030BC
Related LinksC0603X6S0, C0603X6S0J154M030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S0J154M030BC Details Description
Related parts for C0603X6S0J154M030BC
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 45MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
SNAP-IN ADH.MT. datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWM CTRLR PP SE 16SOP datasheet.pdf
MOSFET RF SOT223 datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
EXTENDED HEIGHT, 2 POLE/10 AMP, datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf