TDK Corporation C0603X6S1A223M030BB
C0603X6S1A223M030BB picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S1A223M030BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 10V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S1A223M030BB.pdf
Availability of C0603X6S1A223M030BB
QUANTITY
C0603X6S1A223M030BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S1A223M030BB
Internal Part NumberEIS-C0603X6S1A223M030BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S1A223M030BB
Related LinksC0603X6S1, C0603X6S1A223M030BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S1A223M030BB Details Description
Related parts for C0603X6S1A223M030BB
DUAL BINDING POSTS datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC24H/AE24G/ASC24H datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR30B/AE30M/APR30B datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 32MLPQ datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 7.5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES CHAS MNT 165 OHM 1% 10W datasheet.pdf