General Cable C0750A.41.10
C0750A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0750A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 40COND 24AWG SHLD 1000'
Datasheet Download
C0750A.41.10.pdf
Availability of C0750A.41.10
QUANTITY
C0750A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0750A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0750A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors40
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.391" (9.93mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0750A.41.10
Related LinksC0750A, C0750A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0750A.41.10 Details Description
Related parts for C0750A.41.10
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 2.8A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO-214AC datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf