General Cable C0755A.18.10
C0755A.18.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0755A.18.10
Brief Description
CABLE 9COND 24AWG GRAY SHLD 500'
Datasheet Download
C0755A.18.10.pdf
Availability of C0755A.18.10
QUANTITY
C0755A.18.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0755A.18.10
Internal Part NumberEIS-C0755A.18.10
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors9
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.228" (5.79mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0755A.18.10
Related LinksC0755A, C0755A.18.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0755A.18.10 Details Description
Related parts for C0755A.18.10
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC SWITCH HOT SWAP DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323 datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 24CKT datasheet.pdf
RES 3.082K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf