General Cable C0762A.41.10
C0762A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0762A.41.10
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C0762A.41.10.pdf
Availability of C0762A.41.10
QUANTITY
C0762A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0762A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0762A.41.10
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.190" (4.83mm)
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0762A.41.10
Related LinksC0762A, C0762A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0762A.41.10 Details Description
Related parts for C0762A.41.10
CONN SCREW LOCK FEMALE 4-40 ZINC datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 7POS PCB datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 6.78"L X 4.77"W datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6WDFN datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/44/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf