General Cable C0762A.41.10
C0762A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0762A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C0762A.41.10.pdf
Availability of C0762A.41.10
QUANTITY
C0762A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0762A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0762A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.190" (4.83mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0762A.41.10
Related LinksC0762A, C0762A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0762A.41.10 Details Description
Related parts for C0762A.41.10
RES TEMP SENS 120 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
INLET C14 QC 2.5MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
802.11 WI-FI MODULE datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A TO-3 datasheet.pdf