General Cable C0783A.18.10
C0783A.18.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0783A.18.10
Brief Description
CABLE 6COND 20AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C0783A.18.10.pdf
Availability of C0783A.18.10
QUANTITY
C0783A.18.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0783A.18.10
Internal Part NumberEIS-C0783A.18.10
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors6
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.276" (7.01mm)
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0783A.18.10
Related LinksC0783A, C0783A.18.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0783A.18.10 Details Description
Related parts for C0783A.18.10
IDC CABLE - ASC34B/AE34M/APK34B datasheet.pdf
IC EIA-232 DRIVER/REC 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-24VOU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 226.8VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 128MA 10.9 OHM datasheet.pdf