KEMET C0805C101J5GACAUTO
C0805C101J5GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0805C101J5GACAUTO
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C101J5GACAUTO.pdf
Availability of C0805C101J5GACAUTO
QUANTITY
C0805C101J5GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C101J5GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0805C101J5GACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C101J5GACAUTO
Related LinksC0805C101, C0805C101J5GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0805C101J5GACAUTO Details Description
Related parts for C0805C101J5GACAUTO
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1UA PWR-DWN 20-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.075" 3MM 2LD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf